Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

ÚvodBlogPřechod firem z technologie MS Excel na MS Power BI

Přechod firem z technologie MS Excel na MS Power BI

Díky intenzivnímu rozvoji Power BI, investicím, které do něj Microsoft technicky i marketingově vkládá, a integraci do Office 365 řada firem zvažuje náhradu jejich manuálního reportingu v MS Excel automatizovaným reportingem právě v tomto nástroji. Pokud je to i váš případ, tento článek by vám měl pomoct s vyhodnocením přínosů takového kroku a poradit, co všechno zvážit, aby přechod proběhl co nejúspěšněji.

Prvním krokem celého procesu by mělo být zhodnocení stávajících reportů, zejména:

Problematičtější mohou být zejména reporty založené na ad-hoc exportovaných datech, sdílených prostřednictvím emailu, reporty bez vysvětlení jejich přesného významu či například reporty velmi pomalé z důvodu jejich velikosti a komplexnosti.

Poté je aktuální stav firemního reportingu možné posoudit z pohledu největších výhod Power BI oproti MS Excel, které reporting mohou posunout na úplně jinou úroveň. Je tedy vhodné stanovit, do jaké míry budou v novém řešení použity a jaké přínosy poskytnou. Mezi výhody využití Power BI může patřit například:

Na základě analýzy potřeb a potenciálních přínosů by si firma měla nastavit cíle migrace, navrhnout konkrétní architekturu řešení a procesy, kterými se využívání nového reportingového prostředí bude řídit.

Power BI je flexibilní platforma a reporty lze (zdarma) tvořit i využívat jednotlivými uživateli individuálně v aplikaci Power BI Desktop, je ale také možné vytvořit komplexní systém reportingu pro tisíce uživatelů, nad obrovskými daty. Typické nasazení Power BI platformy počítá se zobrazením a sdílením reportů v zabezpečeném cloudu, pro speciální případy lze reporty publikovat do on-premise Power BI Report Server.

Pro to je nutné zajistit příslušné licence – Power BI Pro umožňující sdílení reportů v cloudu, případně Premium licence pro dedikované cloudové prostředí umožňující sofistikovanou administraci, sledování výkonu a spolehlivosti celého řešení.

Z organizačního pohledu je nutné zvážit, zda bude Power BI řešení ve firmě nasazeno jako:

Současným jasným trendem je sice self-service přístup, ale je nutné uvědomovat si také jeho rizika a omezení:

I při self-service přístupu je tedy vhodné počítat s nutností intenzivní podpory uživatelů datovými specialisty.

Z architektonického pohledu na infrastrukturu je potřeba zvážit, zda budou datové toky a datové modely napojeny přímo na původní zdroje dat (informační systémy), nebo zda bude vhodné vybudovat konsolidovanou datovou mezivrstvu pro jejich zpřístupnění (data lake, datový sklad, nebo reportingový datamart). Datová mezivrstva je obzvláště vhodná v případě, že je potřeba data historizovat, nebo při jejich kombinaci provádět komplexní datové operace. Samozřejmě je potřeba určit, kdo tuto mezivrstvu bude vyvíjet a udržovat.

autor: Petr Kolář

Tomáš

 

Zpět na výpis rubriky